Worksheet on Fundamental Operations and solved examples are here. Check the practice test papers and problems involving various fundamental operations. Know the methods and applications of four fundamental properties by solving Questions on 4 Fundamental Operations. Refer to Problems on addition, subtraction, multiplication, division operations. You can find Step by Step Solutions to all the Problems in the Fundamental Operations Worksheet. Go through the below sections to know various problems involving fundamental operation methods.

**Problem 1: **

Two lakh sixty-three thousand nine hundred fifty-three visitors visited the trade fair on Sunday, four lakh thirty-three thousand visited on Monday, and three lakh twenty thousand six hundred fifty-six visited on Tuesday. How many visitors in all visited the trade fair in three days?

## Solution:

As per the question,

Visitors visited the trade fair on Sunday = 2,63,953

The visitors visited the trade fair on Monday = 4,33,000

Visitors visited the trade fair on Tuesday = 3,20,656

To find the no of visitors visited the trade fair in three days, we apply rule of addition

Therefore, no of visitors = 2,63,953 + 4,33,000 + 3,20,656 = 10,17,609

Hence, 10,17,609 visitors visited the trade fair in three days.

Thus, the final solution is 10,17,609

**Problem 2:**

The weight of 298 bags of wheat is 29204 kg. Find the weight of such 125 bags of wheat?

## Solution:

As per the question,

The weight of wheat bags = 29204 kg

No of bags = 298

To find the weight of each bag, we apply the law of division rule.

Therefore, the weight of each bag = 29204/298 = 98 kgs

To find the weight of 125 bags, we apply the law of multiplication

Therefore, the weight of 125 bags = 125 * 98 = 12250

Thus, 125 bags weighs 12250 kgs.

Hence, the final solution is 12250 kgs.

**Problem 3:**

In a garment manufacturing unit, vests are packed in packets of 6 pieces. Ten such packets are then bundled in a carton. How many cartons are required to pack 540 vests?

## Solution:

As given in the question,

Total vests = 540

Vests in a packet = 6

Packets in cartons = 10

Number of packets = 540/6 = 90

Number of cartons = 90/10 = 9

Therefore, 9 cartons are required to pack 540 vests.

Hence, the final solution is 9 cartons.

**Problem 4:**

A bookseller sold 56.248 copies in the first year. The sales doubled in the second year. How many copies of the books were sold in the first two years?

## Solution:

As given in the question,

Sales of copies in the first year = 56, 248

Sales of copies in the second year = 56,248 * 2 = 1,12,496

Now, to find the number of copies sold in the first two years , we apply addition rule

Therefore, the number of copies in first 2 years = 56,248 + 1,12,496 = 1,68,744

Thus, the final solution is 1,68,744 copies

**Problem 5:**

There were 25,000 participants in a mention. One-fourth of them were above 50 years of age. How many of the participants were in the age group of 50 years or less?

## Solution:

As given in the question,

Total number of participants = 25,000

Participants above the age of 50 years = 1/4 of 25,000 = 6250

To find the participants age of 50 years or less, we apply law of subtraction

Therefore, participants age of 50 years = 25000 – 6250 = 18,750

Hence, 18,750 participants were in the age group of 50 years or less.

Thus, the final solution is 18,750 participants.

**Problem 6:**

The total production of natural rubber in India during three years was 49400 kgs. If the production during two years was respectively. 152870 kgs and 165850 kgs. Find the production of natural rubber during third year?

## Solution:

As given in the question,

Total production in three years = 494000 kgs

Total production in two years = 152870 kg + 165850 kgs = 318720 kgs

Production during third year = Total production – Production in two years

= 494000 – 318720 = 175280 kgs

Production of natural rubber during third year = 175280 kgs

Hence, 175280 kgs is produced during third year.

Thus, the final solution is 175280 kgs.

**Problem 7:**

Ashok packs 580368 apples in 428 boxes. How many apples will he pack in 515 boxes?

## Solution:

As per the question,

Ashok packs no of apples = 580368

No of boxes = 428

To find apples in one box = 580368 / 428 = 1356 apples

For 515 boxes = 1356 * 515 = 698340 apples

Therefore, he will pack 6,98,340 apples in 515 boxes.

Thus, the final solution is 6,98,340 apples

**Problem 8:**

A factory produced 1188440 bulbs in one year. How many bulbs did it produce in the month of August?

## Solution:

As given in the question,

Production in one year = 1188440 bulbs

Production in one day = 1188440 / 365 = 3256 bulbs

Number of days in the month of August = 31

Production in the month of August = 3256 * 31 = 1,00,936

Therefore, 1,00,936 bulbs were produced in the month of August.

**Problem 9:**

Fernando opened a pizza box. Inside there was 3/4 of a pizza. Fernando ate 1/2 of what was remaining. How much of a pizza did Fernando pizza?

## Solution:

As given in the question,

The amount of pizza = 3/4

Amount of pizza Fernando ate = 1/2

Therefore, the amount of pizza = 3/4 * 1/2 = 3/8

Each pizza has 6 slices, hence amount of pizza Fernando pizza

= 1/2 * 6 = 3

Thus, 3 parts of pizza Fernando ate

Hence, the final solution is 3 parts.

**Problem 10:**

Two brothers had a total of 24 oranges. The first brother ate 1/3 of the oranges. The second brother ate 1/4 of the oranges. How many oranges did they eat together?

## Solution:

As per the question,

No of oranges both the brothers ate = 24

The amount of oranges first brother ate = 1/3

The amount of oranges second brother ate = 1/4

Amount of oranges first brother ate alone = 24 * 1/3 = 24/3 = 8

Amount of oranges second brother ate alone = 24 * 1/4 = 24/4 = 6

Therefore, two brothers ate = 8+6 = 14 oranges

Thus, the final solution is 14 oranges.

**Problem 11:**

The price of the cycle is Rs.5699. Find the price of 17 cycles?

## Solution:

As given in the question,

The price of each cycle = Rs.5699

To find the price for 17 cycles, we have to apply the fundamental operation of multiplication.

Therefore, the price of 17 cycles = 5699 * 17 = 96883

Hence, the total price for 17 cycles is Rs. 96,883

Thus, the final solution is Rs. 96,883

**Problem 12:**

An employee earns Rs. 65596 in the month of March. How much is he earning in a single day?

## Solution:

As given in the question,

An employee earns in March month = 65596

No of days present in March = 31

To find the earnings of each day separately, we have to apply the fundamental rule of division

Therefore, his earnings in March for each day = 65596/31 = 2116

Hence, he earns Rs. 2116 per day.

Thus, the final solution is Rs. 2116

**Problem 13:**

At a furniture store, I bought 2 tables and 4 chairs. If each table cost $79 and each chair cost $29. How much did I spend in all?

## Solution:

As given in the question,

No of chairs I bought = 4

No of tables I bought = 2

The price of each table = $79

The price of each chair = $29

The total price of tables = 2 * 79 = 158

The total price of chairs = 4 * 29 = 116

The final amount of money spent = 158 + 116 = $274

Therefore, $274 was spent on buying chairs and tables.

Thus, the final solution is $274

**Problem 14:**

In an aquarium, there were 3 large fish tanks and 5 small fish tanks. Each large tank had 82 fish inside, and each small tank had 20 fish inside. How many fish does the aquarium have?

## Solution:

As given in the question,

No of large fish tanks = 3

Number of small fish tanks = 5

No of fish inside the large tank = 82

Number of fish inside the small tank = 20

Total no of fishes in the large tanks = 3 * 82 = 246

Total no of fishes in the small tanks = 5 * 20 = 100

Therefore, the total number of fish in the aquarium = 346

Thus, there are 346 fish in the aquarium.

Hence, the final solution is 346 fish.

**Problem 15:**

At the grocery store, Meena bought 4 bags of potatoes and 3 block of cheese. Each bag of potatoes cost $17. Each block of cheese cost $14. How much did I spend in all?

## Solution:

As given in the question,

No of bags of potatoes = 4

No of blocks of cheese = 3

The price of potatoes = 17

The price of cheese = 14

The total no of potatoes now available = 4 * 17 = 68

The total amount of cheese now available = 3 * 14 = 42

Therefore the total amount spent = 68 + 42 = 110

Hence, the final solution is $110

**Problem 16:**

Your basket team made 10 three-pointers, 8 two-point field goals, and 12 one-point foul shots. Your opponents made 8 three-pointers, 12 two-point field goals, and 11 one-point foul shots. Who won? By how many points did they win?

## Solution:

As given in the question,

The basketball team makes pointers = 10

No of pointers = 3

Total points for the team = 10 * 3 = 30

No of field goals = 8

No of points = 2

Total no of field goals = 8 * 2 = 16

No of foul shots = 1

No of points = 1

Total points for the basket team = 30 + 16 + 12 = 58

The points for the opponent team is as follows.

No of three-pointers = 8

No of points = 3

Total three-pointers = 8 * 3 = 24

No of two-point field goals = 12

No of points = 2

Total two-point field goals = 12 * 2 = 24

No of foul shots = 11

No of points = 1

Total one-point foul shots = 1 * 11 = 11

Total points for opponent team = 24 + 24 + 11 = 59

Therefore, considering the total points of the team

Basketball team scored 58 points and the opponent team scored 59 points in total.

Therefore, the Opponent team has greater points and hence they win.

No of points by which the opponent team wins = 59-58 = 1

Therefore, the opponent wins by 1 point.

Hence the final solution is opponent team wins and it wins by 1 point.

**Problem 17:**

Latha saved Rs.16785 last year. Her father gave her Rs. 4325 more. How much money does she have now?

## Solution:

The amount of money Latha saved = Rs. 16785

The amount of money her father gave her = Rs. 4325

To find the total money she saved, we apply the fundamental operation of addition

Therefore, the amount of money she saved = 16785 + 4325 = 21110

Thus, she saved Rs. 21110

Hence, the final solution is Rs. 21110

**Problem 18:**

Vinay has 15,180. If he spends Rs. 1690 for shopping. How much will he be left with?

## Solution:

As per the solution,

The amount of money Vinay spent = Rs. 15,180

The amount of money he spends for shopping = RS. 1690

To find the amount he left with, we apply the fundamental operation of subtraction.

Therefore, the amount of money he spent with = 15,180 – 1,690 = 13,490

Thus, the final solution is Rs. 13, 490

**Problem 19:**

If 4095 sample copies of a book were distributed among 365 dollars. How many books did each dealer get?

## Solution:

No of copies of a book = 4095

Amount of dollars = 365

To find the no of books each dealer get, we apply the fundamental law of division

Therefore, no of books dealer get = 4095/365 = 11 books

Thus, the final solution is 11 books.

**Problem 20:**

A company produces 19216 bikes every month. How many bikes will be produced in a year?

## Solution:

As given in the question,

No of bikes company produces = 19.216

No of months in a year = 12

To find the production of bikes for a year, we apply the fundamental operation of multiplication.

Therefore, no of bikes in a year = 19216 * 12 = 230592

Thus, 230592 bikes are produced in a year.

Hence, the final solution is 230592 bikes.